Freestyle koloběžky máme rozděleny do několika kategorií:

Kategorie dle výšky jezdce: do 140 cm | 140-170 cm | nad 170 cm
Snadněji tak najdete koloběžku dle výšky jezdce. Doporučenou výšku jezdce vždy najdete v popisu parametrů u koloběžky.

Velká koloběžka se dá zmenšit zkrácením řidítek, malá koloběžka potřebuje nové vyšší řidítka.

Orientační tabulka dle výšky jezdce - řidítek - věku:

Tabulka výška jezdce a řidítek
Poz. Výška řidítek se bere od headsetu desky po vrhní stranu gripu. Nejedná se o výšku koloběžky. My používáme výšku řidítek, protože měřit koloběžku od země je nevhodné, když při jízdě nestojíte na zemi, ale na koloběžce. Pokud chce zjistit výšku celé koloběžky, stačí k výšce řídítek přičíst cca 24 cm. 

Vyspělost konstrukce freestyle koloběžky
V naší nabídce najdete pouze prověřené značky freestyle koloběžek a to všech cenových úrovní. Plně profesionální freestyle koloběžky začínají s cenovkou okolo 5.000 Kč a pokud je koloběžka levnější, vždy je to na úkor vyspělosti její konstrukce. Například pro snížení ceny výrobci na koloběžce hliníkovou vidlici nahradí těžkou ocelovou, hliníkové středy koleček plastovými, profi ložiska v řídítkách obyčejnými kuličkovými, levnější kompresní systém, levnější konstrukce desky, atd…Vyspělost konstrukce uvádíme u každé freestyle koloběžky.

Samozřejmě, že i začátečník si může rovnou koupit koloběžku profesionální nebo pro pokročilé. Dle našich zkušeností se vyplatí investovat do dražší koloběžky, jezdec je pak s koloběžkou více spokojený, více si koloběžku šetří, déle mu vydrží. Docela často se u dětí stává, že ve skateparku zjistí, že má horší koloběžku než ostatní a tento problém se snaží řešit demolicí koloběžky, aby dostal co nejdříve novou, lepší koloběžku. I tento faktor by rodiče měli vzít při výběru koloběžky v úvahu, tak aby jejich dítě bylo spokojeno hned na poprvé.

Cena – cena freestyle koloběžky začíná cca na 1.300 Kč, tyto koloběžky jsou určeny pro úplné začátečníky – děti do 13-ti let, koloběžky nemají dostatečnou odolnost a nesplňují konstrukční požadavky pro středně pokročilého a pokročilého jezdce.

Pokud stojíte před ekonomickým rozhodnutím, kolik do koloběžky investovat? Jestli koupit koloběžku takzvaně na zkoušku v ceně 2-3 tisíc, nebo rovnou investovat do nějaké lepší?

  1. Z ekonomického hlediska se doporučuje jako první koloběžku zakoupit levnější variantu a pokud tento sport dotyčného chytne, následně po vyježdění koloběžky koupit koloběžku vyšší třídy.
  2. Z kvalitativního hlediska se doporučuje koupit i začátečníkovi koloběžku dražší. Pokud dotyčného přestane tento sport bavit, lze koloběžku následně prodat přes bazar. Rozhodnutí zda zvolit ekonomickou cestu, nebo kvalitativní, nebo zlatou střední nelze obecně doporučit.

Cenové relace freestyle koloběžek:

LEVNÁ KONSTRUKCE - koloběžka v cenové relaci 2-3 tisíc Kč

POKROŘILÁ KONSTRIKCE – koloběžka v cenové relaci 3-5 tisíc Kč

PROFESIONÁLNÍ KONSTRUKCE - profesionální koloběžka začíná svou cenovou relaci okolo 5-ti tisíc Kč

Pro spoustu rodičů může být i směrodatná cena náhradních dílů. Levná koloběžka má levné náhradní díly, například plastové kolečko pro začátečníka pořídíte pod 200 Kč, kovové kolečko pro středně náročného jezdce kolem 600 Kč a kovové kolečko pro náročného jezdce od 800 Kč.

Značka – značek neboli výrobců je celá řada. Je to jako s oblečením, některé značky patří mezi prestižní a některé ne. V našem obchodě najdete jen prověřené a kvalitní značky za rozumnou cenu.

Kompatibilita dílů – bez dokupování náhradních dílů (sjeté kolečka, zadřená ložiska, zlomená brzda, atd…) se u freestyle koloběžky neobejdete, proto doporučujeme koloběžku zakoupit u specializovaného prodejce. Na koloběžku z obchoďáku nemusíte sehnat náhradní díl. Jednotlivé díly i od stejné značky nemusí rozměrově pasovat. Při koupi náhradního dílu je vždy potřeba si dát pozor především na rozměry a další specifikaci uvedenou u jednotlivých dílů, nebo do objednávky uvést na jakou koloběžku díl kupujete. Jak zakoupit samostatný díl je popsáno v dalších kapitolách "Jak vybrat?".

Servis – Scootering.cz jako první a zatím jediný poskytuje na freestyle koloběžky doživotní servis zdarma. Pokud nejste místní, lze koloběžku do servisu zaslat i poštou, což Vás vyjde levněji než placený servis. Více informací a podmínky bezplatného servisu najdete ZDE.

Pokud jste dočetli až sem, jste připraveni k výběru freestyle koloběžky, pokud potřebujete více informací, čtěte dále...

 

Podle čeho vybírat a na co si dát pozor?

Ještě než si povíme, z čeho se koloběžka skládá, řekneme Vám několik důležitých informací…

Koloběžku doporučujeme zakoupit u specializovaného prodejce, mezi které patříme i my, máte tak jistotu, že kupujete kvalitní stroj s odborným technickým zázemím a servisem.

Na trhu jsou k dostání hotové tovární koloběžky, ale je zde také možnost si nechat koloběžku poskládat z jednotlivých dílů. Skládané koloběžky používá většina středně pokročilých a pokročilých jezdců. Dle libosti si můžete sestavit a my Vám zdarma poskládat téměř cokoli a ještě Vám na to dáme slevu 10%. Jednotlivé díly vyjdou dráž než celá koloběžka, proto sleva 10%.

 

Hlavní kritéria výběru:

Výška koloběžky – jezdec by se při jízdě neměl hrbit, neměl by mít napnuté ruce. Vyšší řidítka se dají zkrátit, nižší vyměnit za vyšší.

Šířka koloběžky – poslední trend jsou co nejširší řidítka, koloběžka se snadněji ovládá. Rozšíření řidítek lze dokoupit i samostatně. Širší deska je pohodlnější pro jezdce a snadněji se s ní dělají streetové triky.

Deska – deska hraje hlavní roli na koloběžce, desky máme různých délek (45-58cm) a šířek (10-13cm), velikost desky by měla být úměrná velikosti bot. Tvar desky v příčném řezu má vliv na bezpečnost a možnosti triků. Ideální je krabicový tvar desky bez ostrých hran. Začátečnické koloběžky mívají ostré hrany na bocích a nejsou tak vhodné pro triky u kterých točíme deskou.

Řidítka – řidítka hrají především estetickou roli, důležitá je jejich výška šířka, což jsme si již popsali. Tvar řidítek se rozděluje na „T“ (téčková) a tvar „Y“ (BMX styl). Velkou roli hraje materiál řidítek, kdy ocelová řidítka jsou pevnější, ale zase těžší a levnější. Hliníková řidítka jsou lehoučká, ale zase méně odolná a dražší. Pro začátečníka a středně pokročilého jezdce je výhodnější mít hliníková řidítka. Pokročilý jezdec potřebuje spíše řidítka ocelová s vyšší výdrží.

Kolečka – Větší kolečko rychleji jede a lépe se s ním překonávají překážky, standardní velikost koleček je 110mm. U koloběžek pro začátečníky se používá velikost 100mm. Nově se objevují kolečka o velikosti 120-125mm, které jsou vyhledávaná u pokročilých jezdců. Plastové kolečko je méně odolné, hůře vypadá, ale je 3x levnější než kolečko kovové.

 

Vedlejší kritéria výběru:

Vidlice – vidlice máme ocelové (těžší a levnější) nebo hliníkové (lehké a dražší). Vidlice je spojena s kompresním systémem, kterých máme několik typů (závitový, HIC, IHC, ICS, SCS). Každá vidlice pojme různé velikosti koleček od 100 do 125mm.

Brzda – rozdělujeme na „pružinovou“ a „flex“. Pružinová brzda se snadněji ovládá začátečníkům, brzda je osazena na ose s pružinou, která zvedá brzdu, často dochází k únavě pružiny a brzda za jízdy rachotí. Flex brzda je nejoblíbenější, brzda je napevno přichycena k desce, při sešlápnutí se brzda flexibilně prohne. Brzda na Freestyle koloběžce neslouží k brzděni jak jsme zvyklí u jízdního kola, ale pouze k přibrzďovaní.

Kompresní systém – kompresní systém se stará o utažení hřídele řízení (vidlice) v desce. Kompresních systému je celá řada. Závitový je nejběžnější u začátečnických koloběžek. Nejpoužívanější je SCS a ICS. Stále častěji se používá IHC (IHIC), což je zmenšenina profesionálního kompresního systému HIC, na HIC ovšem potřebuje řidítka o větším průměru tuby (oversize). Kompresní systémy jsou popsány v samostatné kapitole "Jak vybrat?".

Headset – neboli hlavové složení je ložisko umístěné v hrdle desky, které zajišťuje protáčení hřídele řízení (vidlice) a je pod tlakem kompresního systému. Kvalita ložiska ovlivňuje hladkost protáčení řidítek, což je potřebné pro provádění pokročilejších triků. Do začátečnických koloběžek jsou montována levnější kuličková ložiska a do pokročilejších koloběžek se montují průmyslová celo-zapouzdřená ložiska, které se snadněji a hladce točí. Headset se rozděluje na "integrovaný" (deska má připravené misky pro ložiska) a na "neintegrovaný" (deska nemá misky pro ložiska, misky jsou součástí headsetu) Dále se rozděluje na "závitový" (součástí je matice pro závitovou vidlici) a "nezávitový" headset.

Pegy – doplněk koloběžky pro pokročilé triky, začátečníkům koloběžku s pegama nedoporučujeme.

Ložiska - ložiska v kolečku se označují podle přesnosti ABEC-1 - ABEC-15... (vyšší číslo = přesnější). Přesnější ložiska by měly být rychlejší. Důležitější než přesnost je však konstrukce a materiálové složení ložiska, která se většinou neuvádí. Ložiska v kolečkách je vhodné měnit při výskytu prvních problémů, čistění ložisek nemá význam. Při koupi nových ložisek se řídíme referencemi značky a k čemu jsou ložiska určeny, nikoli jen podle hodnoty ABEC. U nových koloběžek se můžou kolečka točit různě, některé snadno, některé hůře, kdy se nejedná o vadu a nepoznáte tak ani kvalitu ložiska, kdy snadno točivé kolečko může mít nekvalitní ložisko s větší vůlí a proto se snadno točí, nebo to může být známka vysoce kvalitního ložiska... Hůře točící se kolečka můžou mít kvalitnější ložisko s malou vůlí a tedy vysokou přesností, kdy ložisko se uvolní až během používání a vydrží tak mnohem déle... Kvalitu ložisek poznáte až v praxi.

Materiál – ocel nebo hliník? Ocel je odolnější, levnější, ale mnohem těžší. Lehčí koloběžka se snadněji ovládá, lépe se s ní dělají triky.

Nosnost – freestyle koloběžky mají standardně uváděnou nosnost 80-100kg. Musíme si však uvědomit, že koloběžka je konstruována k extrémnímu zatížení, tedy koloběžka snese mnohem větší zatížení při šetrnějším použití (hmotnost jezdce více jak 100kg) a nižší zatížení při extrémním použití (hmotnost jezdce pod 80kg).

Snad jsme zodpověděli všechny otázky, pokud ne, neváhejte nás kontaktovat. Jsme tu pro Vás.