Gripy neboli rukojeti na řidítka pro freestyle koloběžky tlumí nárazy přecházející z řidítek na ruce a přitom umožňují pevné uchycení řidítek.

Gripy

Gripy vybíráme podle několika kritérií:

Délka – gripy mají různé délky, standardní délka je kolem 14cm. Delší varianta má kolem 17cm, ale ne vždy se takto dlouhé gripy na řidítka vejdou.

Průměr – vnitřní průměr je u všech gripu stejný, venkovní průměr je závislý na tvaru a tloušťce gripu, liší se podle značky.

Tvar - kazdý typ má jiný tvar a struktůru povrchu. Některé gripy jsou ergonomické, nekteré rovné, některé mají límec.

Značka – značka výrobce hraje velkou roli co do ceny, kvality, provedení tvaru, stylu, tvrdosti a životnosti gripu.

Barva – gripy se dodávají v různých barvách, zvolte barvu pasující k Vašemu setupu a stylu.

Koncovky – součástí gripu je i plastová nebo gumová koncovka pro ocelová nebo hliníková řidítka. Koncovky pro ocelová řidítka mají větší průměr pro osazení než pro hliníková řidítka, někdy je koncovka univerzální. Velikost koncovky obvykle nejde zvolit a je nutno koncovku upravit podle řidítek - seřezat nebo doplnit měkkou lepicí páskou. Plastové koncovky obvykle dlouho nevydrží, pokud na koncovkách trváte, doporučujeme dokoupit ocelové koncovky.

Gripy jsou dodávány vždy jako sada 2ks gripu s koncovkami. Některé gripy mají koncovky integrované na gripu - nejsou samostatně.

 

Návod na demontáž starých gripu:

K demontáži může být potřeba většího fyzického výkonu - gripy srolujeme z řidítek pomocí větší síly, nebo gripy opatrně nařízneme po celé délce ostrým nožem a následně gripy roztrhneme v místě řezu.

 

Návod na montáž gripu:

K montáži doporučuje použít standardní lak na vlasy ve spreji, najde se snad v každé domácnosti, případně použijte pěnu na vlasy nebo originální sprej na montáž gripu. Lakem řádně nasprejujeme/navlhčíme část řidítek pro montáž gripu a celý grip z vnitřní strany, grip jde pak snadno nasunout. Grip nasuneme, srovnáme, přebytečný lak otřeme, naklepneme koncovku a případně grip dorovnáme. Grip se dá použít už za několik minut, po zaschnutí laku. Lak na vlasy nám pomůže gripy snadno nasadit a také slouží jako lepidlo, aby se grip netočil nebo necestoval během jízdy po řidítkách.

Koncovky předem zkontrolujeme a případně upravíme, tak by se vešly do otvoru v řidítkách a pevně držely. Koncovku montujeme naklepáním gumovým kladívkem ihned po nasazení gripu, tak aby nám nevznikla mezi koncovkou a gripem mezera.

 

Návod na údržbu a provoz gripu:

Gripy nevyžadují speciální údržbu. Gripy je potřeba sem tam umýt běžným mýdlem na ruce a vysušit ručníkem. Pokud používáte během jízdy cyklistické rukavice (doporučujeme), nejen že si chráníte své ruce před pádem a tlumíte nárazy během jízdy, ale gripy vydrží mnohem déle - nepřenáší se pot z rukou na gripy, pot vysuší rukavice, gripy i ruce jsou suché a ruce po gripu nekloužou. Pot z rukou dokáže gripy úplně rozleptat.